Portus scholengroep start met datateam-methode
“Leerlingen hebben steeds minder woordenschat.” Maar klopt dat wel? Hoeveel minder precies? Snappen ze vooral minder schooltaalwoorden of gaat het juist om vakbegrippen? Of is er iets anders aan de hand? Het datateam checkt de feiten.
De datateam-methode is een systematische aanpak waarmee scholen gegevens (data) gebruiken om hun onderwijs te verbeteren. In een stapsgewijs proces worden data verzameld, geanalyseerd en gebruikt om gerichte verbeteracties te ontwerpen en te evalueren. De stap voor Portus scholengroep om te werken met de datateam-methode vloeit voort uit het Masterplan Taal, waarin de scholengroep werkt aan duurzame versterking van taalonderwijs binnen alle scholen.
Data inzetten voor betere taalresultaten
In deze eerste fase ligt de nadruk dan ook op vraagstukken rondom taal. Hoe kunnen we onze data gebruiken om taalresultaten van leerlingen te verbeteren? Komend schooljaar werken twee teams van Portus Groene Hart en Portus Farelcollege systematisch met hun eigen data. Samen formuleren ze scherpe probleemstellingen en werken ze stap voor stap aan interventies op basis van inzichten uit de data.
Bewezen methode met deskundige begeleiding
De Datateam-methode is ontwikkeld door Kim Schildkamp (Universiteit Twente) en helpt scholen wereldwijd om data niet alleen te verzamelen, maar vooral betekenisvol in te zetten voor betere onderwijsbeslissingen. Het traject wordt begeleid door Marja van Gurp en Jenya Krul. Daarbij wordt gebouwd op de expertise van Annemarie Neeleman en Claudy Oomen vanuit CVO, die hun ervaring en kennis inzetten om de teams te versterken.
Met deze start zet Portus scholengroep een belangrijke stap richting meer evidence-informed werken.